Kako je bilo na ETRAN konferenciji 2021.

ETRAN (Elektronika, Telekomunikacije, Računarstvo, Automatika i Nuklearna tehnika) je najstarije, najveće i najprestižnije profesionalno udruženje Srbije u oblasti elektrotehnike i srodnih nauka. Ove godine, članovi H-Bridges tima prisustvovali su 65. po redu ETRAN konferenciji održanoj u etno selu Stanišići u Republici Srpskoj.

Iako je  za većinu njih ovo bila prva takva poseta, naši članovi učestvovali su sa čak 2 naučna rada na internacionalnom delu konferencije (IcETRAN) u oblasti energetske elektronike. Prvi pod nazivom Implementation and testing of basic algorithms in PV systems with batteries on a common DC link napisali su Katarina Ćeranić, Mila Gligorijević i Lazar Stojanović. Drugi   Design of LLC Resonant Tank in a Low Power DC/DC Power Converter iznedrile su Katarina Obradović, Emilija Lukić i Jovana Plavšić, u oba slučaja pod mentorstvom Aleksandra Milića, asistenta pri Laboratoriji za digitalno upravljanje pretvaračima i pogonima. Radovi su nastali tokom izrade našeg prototipa za takmičenje, odakle su izvorno potekle ideje, eksperimentalni rezultati i njihova obrada. Posebno smo ponosni na izlaganja Katarine Ćeranić i Katarine Obradović u okviru naučne sesije, koja su odmah nakon podstakla diskusiju s drugim učesnicima. Mi smo, s druge strane, inspirisani ovime, došli do niza novih ideja koje će doprineti daljem razvoju našeg prototipa i poboljšanju našeg rešenja.

Naši članovi prisustvovali su i panelima na srpskom jeziku. Oni su bili posebno zanimljivi s obzirom da su teme radova bile one najaktuelnije: od toga šta sve računari danas (ne) mogu, preko unapređenja materijala korišćenih u elektrotehnici, sve do sagledavanja izazova u modernoj elektroenergetici. Važno je naglasiti da je ETRAN konferencija pružila i dragocene prilike našim kolegama da kao studenti postavljaju pitanja starijim i iskusnijim stručnjacima i sa njima diskutuju o nekim od najozbiljnijih tema današnjice.

Na kraju, naravno, moramo spomenuti i nezaobilazno druženje van panela konferencije s ostalim kolegama s Fakulteta, kao i upoznavanje onih sa univerziteta iz regiona. Novi pogledi i saznanja stečeni na debatama u okviru ETRAN konferencije, upotpunjeni novim, vrednim poznanstvima čine ovu posetu neprocenjivu za članove H-Bridges tima. Željno iščekujemo ovaj događaj i naredne godine, kada ćemo moći da se ponovo dokažemo sa, nadamo se, još većim brojem članova i naučnih radova.